FAQ
Zanim nasi lekarze przystąpią do zabiegu, przeprowadzają z Pacjentami szeroki wywiad lekarski na temat jego stanu zdrowia oraz oczekiwań co do efektów zabiegu. Konsultacjom nierzadko towarzyszy wiele emocji oraz pytań ze strony Pacjenta. Często po odbytej rozmowie, w wyniku analizowania i syntezowania informacji, pojawiają się kolejne wątpliwości. W związku z tym, specjalnie dla naszych Pacjentów, stworzyliśmy listę najczęściej zadawanych pytań o przebieg operacji oraz wszystko co jej dotyczy.
Czy obudzę się po operacji w znieczuleniu ogólnym?
Oczywiście, że tak. W trakcie zabiegu anestezjolog bez przerwy nadzoruje stan pacjenta, w trosce o jego bezpieczeństwo i komfort. Lekarz anestezjolog przestaje podawać środki znieczulające od razu po zakończeniu operacji, a pacjent odzyskuje świadomość już po kilku sekundach. Używane przez nas środki znieczulające działają szybko i są całkowicie bezpieczne dla każdego pacjenta.
Co dzieje się po przebudzeniu?
Aby zapewnić komfort i bezpieczeństwo, po przebudzeniu pacjent zostaje przewieziony na salę pooperacyjną. Tam zostaje poddany obserwacji i przejściu do procesu wybudzania.
Jak długi będzie mój pobyt w szpitalu po operacji w znieczuleniu ogólnym?
Pobyt pacjenta w szpitalu po operacji piersi trwa jedną dobę, a w przypadku wykonywania zabiegu w okolicach brzucha - jedna lub dwie doby. Zabieg twarzy wiąże się także z jednodniowym lub dwudniowym pobytem, natomiast inne operacje wymagają tylko spędzenia jednej doby po operacji w szpitalu.
Jak długi będzie mój pobyt w szpitalu po operacji w znieczuleniu miejscowym?
Zwykle po operacji ze znieczuleniem miejscowym pacjent zostaje wypisany ze szpitala już w tym samym dniu po zakończeniu obserwacji. Obserwacja trwa około trzy - cztery godziny.
Kiedy zdejmowane są szwy?
Zdjęcie szwów jest koniecznie tylko w przypadku operacji okolic powiek i nosa, zazwyczaj po tygodniu od operacji. W pozostałych przypadkach stosujemy szwy rozpuszczalne pod skórą, co sprawia, że nie ma konieczności zdejmowania ich.
Czy będę odczuwać ból po operacji?
W przypadku operacji piersi, zazwyczaj są to zabiegi bezbolesne. Pacjentce, która przeszła operację powiększania piersi, może towarzyszyć nieprzyjemne, aczkolwiek niezbyt uciążliwe uczucie zakwasów mięśniowych, podobne do uczucia, jakie występuje po treningu siłowym. Dzieje się tak, ponieważ implanty są umieszczane tuż pod mięśniem piersiowym. Zalecanym jest w tym przypadku stosowanie dostępnych w aptekach leków przeciwbólowych, typu paracetamol 1000mg, dziennie w czterech identycznych dawkach. Z doświadczenia mogę powiedzieć, że przyjmowanie leków przeciwbólowych zwykle nie trwa dłużej niż 7 dni.
Po operacjach brzucha, nosa czy powiek pacjent odczuje dyskomfort, który potrwa kilka dni. W tym przypadku także warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe.
Inne rozwiązanie łagodzące ból to ubieranie biustonosza uciskowego. Biustonosz powinno nosić się nieustannie przez początkowe 3 tygodnie. Po tym czasie można zrezygnować z zakładania go na noc, i ubierać go tylko w ciągu dnia.
Noszenie odzieży uciskowej jest polecane po operacjach naciągnięcia skóry brzucha, przez około 3 - 6 tygodni. Powinno to zmniejszyć odczuwany dyskomfort.
Kiedy mam zgłosić się na kontrolę?
Zwykle rekomendowany czas kontroli to 3 tygodnie, które liczymy od dnia, w którym została wykonana operacja (wyjątkiem jest zdjęcie szwów po zabiegach chirurgicznych powiek i nosa).
Oczywiście w przypadku, gdy lekarz nie uzna za konieczną wizytę w przyspieszonym terminie.
Jak przebiega kontrola pooperacyjna?
Zazwyczaj jest to krótka wizyta. Lekarz wstępnie ocenia rezultaty operacji, a także wykonuje fotografię do medycznej dokumentacji. Można także skorzystać z możliwości umówienia dodatkowej kontroli, którą zwykle planuje się na 3 miesiące od dnia zabiegu.
Jak długo muszę nosić biustonosz uciskowy?
Biustonosz uciskowy powinno nosić się nieustannie przez początkowe 3 tygodnie po operacji powiększenia a 5-6 tygodni po operacji redukcji i liftingu piersi. Po tym czasie można zrezygnować z zakładania go na noc i ubierać go tylko w ciągu dnia. W przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie, zaleca się nosić go przez 3 miesiące.
Czy mogę zdjąć biustonosz uciskowy do kąpieli/prysznica?
Tak, zawsze do kąpieli/prysznica powinno się zdjąć biustonosz uciskowy.
Kiedy mogę bezpiecznie wziąć pierwszy prysznic po operacji?
Dbałość o higienę pozytywnie wpływa na proces gojenia po operacji, dlatego zaleca się wziąć pierwszy prysznic w drugim dniu po zabiegu. Warto stosować naturalne produkty do higieny intymnej, aby zminimalizować ryzyko podrażnień.
Jak często należy zmieniać plastry?
Najlepiej zmieniać plastry co tydzień, bezpośrednio po kąpieli/prysznicu (choć lepszym rozwiązaniem jest korzystanie tylko z prysznica). Aby plaster spełniał swoje zadanie, po każdej kąpieli należy wysuszyć go suszarką, ustawioną na wypuszczanie zimnego strumienia powietrza. Zalecamy stosować ten sam plaster przez tydzień od operacji.
Jakiego plastra używać?
Rekomendujemy stosowanie plastra papierowego z rolki, zamiast plastra opatrunkowego.
Jak długo muszę używać plastrów?
Nie ma wyznaczonego czasu na stosowanie plastrów.
Czy muszę zdejmować odzież uciskową do mycia?
Tak, do kąpieli należy zdjąć także odzież uciskową.
Jak długo muszę nosić odzież uciskową po plastyce brzucha lub liposukcji?
Rekomendujemy nosić odzież uciskową nieustannie przez początkowe 5-6 tygodni.
Czy po operacji mogę samodzielnie wrócić do domu (uwzględniając prowadzenie pojazdu mechanicznego)?
Nie jest to zalecane. Najlepiej, aby pacjent został odebrany ze szpitala przez jednego z członków rodziny lub osobę towarzyszącą.
Jak długo będzie trwała operacja?
Czas trwania operacji wynika od osoby operującej oraz specyfiki zabiegu. Średni czas trwania w przypadku poszczególnych zabiegów wynosi:
Powiększanie piersi - 1 godzina.
Podniesienie piersi - 3 godziny.
Redukcja piersi - 3 godziny.
Lifting twarzy - 4 godziny.
Powieki górne - maksymalny czas trwania to 1 godzina.
Powieki dolne - maksymalny czas trwania to 1,5 godziny.
Nos - zależne od indywidualnych ustaleń, około 2,5 godziny.
Uszy - 1 godzina.
Czy mogę przyjmować leki stałe?
Można stosować leki stałe, oczywiście w zalecanych przez lekarza dawkach. Zalecamy jednak wcześniejszą konsultację z anestezjologiem, w czasie której można zadać pytania o przyjmowane środki farmaceutyczne.
Czy mogę być operowana podczas miesiączki?
Nie ma przeciwwskazań do wykonywania operacji w trakcie miesiączki, nie wpływa to negatywnie na zabieg. Pacjentka może jednak poprosić o zmianę terminu, jeśli dla niej operacja w trakcie menstruacji jest niekomfortowa.
Czy istnieje potrzeba wymiany implantów po upłynięciu pewnego okresu?
Nie, ponieważ implanty nie zmieniają swojego kształtu w trakcie upływu czasu. Jednakże zmiana stylu życia czy też diety, może sprawić, że konieczna będzie ponowna poprawa piersi.
Zaleca się także wymianę implantów w przypadku, gdy są używane od ponad 8 lat. Wszyscy producenci mają odmienne gwarancje produktowe i pakiety lojalnościowe. Warto dodać, że to pacjent decyduje o wyborze implantów - chirurg natomiast pomaga i doradza w wyborze.
Czy partner, ktoś z rodziny może zostać na noc ze mną w szpitalu po operacji?
Nie ma takiej możliwości.
Kiedy mój partner może zacząć dotykać moich piersi?
Po 3 tygodniach po operacji należy zgłosić się do kontroli, na której lekarz zdecyduje, czy możliwe będzie delikatne dotykanie piersi. Przed tym okresem należy jednak kategorycznie unikać dotykania piersi przez partnera, aby proces gojenia i osadzenia implantów odbył się bez komplikacji.
Po jakim czasie od operacji mogę wrócić do pracy?
Operacja piersi:
Po upływie tygodnia - praca biurowa, nie wymagająca wysiłku fizycznego.
Po trzech tygodniach - praca fizyczna.
Liposukcja:
Po upływie tygodnia - praca biurowa, nie wymagająca wysiłku fizycznego.
Indywidualnie ustalana z lekarzem - praca fizyczna.
Operacje brzucha:
Niezależnie, czy jest to praca biurowa czy fizyczna, zalecamy minimum trzy tygodnie odpoczynku.
Operacje twarzy:
Przeważnie po ściągnięciu szwów i wizycie kontrolnej, czyli po upływie około trzech tygodni.
Operacje uszu:
Po upływie tygodnia.
Operacje powiek:
Indywidualne ustalenia z lekarzem prowadzącym po 7 - 12 dniach.
Operacje nosa:
Indywidualne ustalenia z lekarzem prowadzącym po 10 - 12 dniach.
Po jakim czasie od operacji mogę pójść na siłownię?
Rekomendujemy, aby przerwa od siłowni trwała co najmniej 8 tygodni.
Po jakim czasie od operacji mogę pójść na basen?
Tak jak w przypadku siłowni, rekomendujemy, aby było to 8 tygodni, choć w tym przypadku najwcześniej można udać się na basen po 6 tygodniach.
Jak pracujemy?
Szanowni Państwo, w związku z aktualną sytuacją epidemiologiczną Ingves Clinic przyjmuje Pacjentów w uzasadnionych przypadkach: stany patologiczne lub nagłe. Jesteśmy przygotowani do pracy w nowych warunkach - spełniamy wszelkie standardy bezpieczeństwa epidemiologicznego według zaleceń Ministerstwa Zdrowia oraz Sanepidu.
W trosce o Państwa bezpieczeństwo zmieniliśmy m. in. procedury pracy i funkcjonowania obiektu. Z uwagi na obowiązek zachowania dystansu, we wnętrzu Ingves Clinic wydzieliliśmy odpowiednie strefy a nasz personel zaopatrzony jest w kompletny sprzęt, kombinezony, maski ffp3, przyłbice i wszelkie produkty zabezpieczające.
Mariusz Duda i Christoffer Ingves wraz z zespołem